Jak zrobić jogurt?

Jogurty dostępne na rynku są często nafaszerowane konserwantami, duuużą ilością cukru, czy innymi nie zawsze zdrowymi rzeczami. Zrób jogurt samodzielnie - zapewniam nie kupisz już gotowego

1

Potrzebujemy:
1 litr mleka zwykłego, najlepiej z lokalnej mleczarni, takie które ma dość krótki termin ważności (nie UHT)
1 kubek 200-250 ml jogurtu naturalnego


2

Mleko zagotowujemy i ostudzamy do temperatury 37-38 st C - temperatura jest bardzo ważna, gdyż jeśli mleko jest za zimne, to jogurt będzie bardzo rzadki, natomiast jeśli za gorące wówczas zabijemy kultury bakterii i wcale nie wyjdzie.
Najłatwiej sprawdzić odpowiednią temperaturę termometrem kuchennym, a jeśli nie mamy takiego to polejmy kroplę mleka na wewnętrzną część ręki (tam gdzie skóra jest delikatna) ma być ciepłe, ale nie parzące, albo po prostu włóżmy palec do naczynia z mlekiem jeśli będzie ciepłe a nie gorące - mniej więcej takie jak temp naszego ciała to znaczy, że mleko jest gotowe.


3

Do takiego mleka dodajemy opakowanie jogurtu naturalnego, szybko mieszamy łyżką, zakrywamy garnek pokrywką i otulamy kocami, poduchami, w taki sposób, aby jak najdłużej utrzymać temperaturę. Po 12 godzinach mamy gotowy jogurt.
Można taki naturalny użyć do wielu potraw - jest bardzo kremowy i gęsty. Można łączyć z ulubionymi owocami, płatkami, orzechami, kawą czy innymi przysmakami.

Od razu po zrobieniu jogurtu odłóżmy część - tak aby potem tylko dokupić mleko i móc zrobić kolejną porcję tej pyszności.
Powodzenia!


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • *zwróćmy uwagę na temperaturę mleka; *starannie otulmy je ciepłymi poduchami *jogurt przetrwa w naszej lodówce co namniej kilka (4-6) dni


  1. Ewa Rybarczyk Ewa Rybarczyk

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.08.2010

Komentarze

dobre

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:09:16