Jak jeść owoc granatu i jak go wykorzystać w kuchni?

Te piękne owoce rosną na krzewach granatowca na Bałkanach, nad Morzem Śródziemnym i na Kaukazie. Mają dużo witaminy C, potasu, fosforu i bardzo cennego błonnika. Owoce granatowca wykorzystywane są w kuchni do dań gorących, przeróżnych deserów oraz można spożywać jako sok do picia, który jest bardzo pyszny acz trochę cierpki. Również zjada się pestki, to właśnie one są najbardziej bogate w błonnik. Sok z granatów jest dość gęsty o soczystej, czerwonej barwie i bardzo chętnie jest wykorzystywany do różnych napojów, budyni, deserów lodowych i nie tylko. Jak jeść owoce granatu?

1
Dojrzałe owoce granatu. Fot. własna. Dojrzałe owoce granatu. Fot. własna.

Umyte owoce przekroić ostrym nożem na połówki. Wydrążyć łyżeczką ze środka zawartość. Zjada się miąższ razem z pestkami i sokiem. Trzeba bardzo uważać, bo granaty mają dużo soku i czasami mogą tryskać strumieniem. Można się nieźle poplamić z uwagi na bardzo intensywny kolor soku.


2
Zawartość owocu granatu drążymy i zjadamy łyżeczką. Sok pijemy przez słomkę do napojów. Fot. własna. Zawartość owocu granatu drążymy i zjadamy łyżeczką. Sok pijemy przez słomkę do napojów. Fot. własna.

Jeśli chcemy tylko, napić się soku z owocu, to musimy jeszcze bardziej dokładnie "wymęczyć " owoc turlając go po blacie kuchennym i mocno naciskając. Wtedy pestki dobrze oddzielą się od soku.W tym celu robimy mały otwór w owocu, za pomocą jakiegoś metalowego pręta i drążymy otwór do spodu owocu. Wkładamy zwykłą rurkę czy słomkę do napojów i wypijamy sok.


3
Sok granatu można wypić wprost z owocu. Fot.własna. Sok granatu można wypić wprost z owocu. Fot.własna.

Pozostałe pestki możemy wykorzystać do jakiegoś deseru. Owoc przecinamy na pół i robimy jak w pierwszym kroku. Pomimo wypicia soku, pestki nadal są bardzo soczyste. Świetnie smakują z lodami.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Owoce granatu powinniśmy wybierać dojrzałe, o czym świadczy piękna, błyszcząca i czerwona barwa.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
  1. Elżbieta Rusek Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.11.2012

Komentarze

Będąc w Afryce widziałam je na każdym straganie, olbrzymie ilości i takie duże! Te nasze w marketach to chyba druga kategoria, ale i tak smaczne i zdrowe. Pozdrawiam.
dobry jest granat.
bardzo lubię granaty

Ostatnio zmieniony: 2012-12-05 20:57:24