Jak być konsekwentnym rodzicem?

Wychowywanie dzieci to niełatwa sprawa, o czym wie każdy rodzic. W miarę jak nasz maluch dorasta zaczyna się żmudny proces wychowania. Aby dobrze wychować dziecko musimy nauczyć go pewnych zasad, ale żeby tego dokonać trzeba być konsekwentnym. No cóż, z naszą konsekwencją wobec dzieci bywa różnie. Drodzy rodzice przyznajcie się ile razy odpuszczaliście dziecku i sami łamaliście zasady, które wcześniej ustaliliście? Pewnie często.Niestety taka postawa nie wychodzi dzieciom na dobre, o czym sami się niestety wcześniej czy później przekonamy. Oto kilka rad jak być konsekwentnym.

1
http://www.freedigitalphotos.net/images/Children_g112-Smiling_Boy_With_Arm_Crossed_p89510.html http://www.freedigitalphotos.net/images/Children_g112-Smiling_Boy_With_Arm_Crossed_p89510.html

Dziś w modzie jest bezstresowe wychowywanie dzieci, niestety nie jest to zbyt dobra metoda, bo dzieci nie powinny robić co chcą. Nikt nie rodzi się z wiedzą co jest dobre, a co złe i to rodzice jako pierwsi wpajają dziecku pierwsze zasady. Pamiętać należy jednak o tym, że zasady dla dziecka muszą być jasne i zrozumiałe. Przykład: uczysz dziecko,że nie wolno brzydko mówić, a ono właśnie powiedziało. Pamiętaj, że musisz zawsze i wszędzie zareagować.


2

Jasno ustalone zasady dają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wyznaczymy naszej latorośli wyraźne warunki uporządkują one dziecku życie, będzie wiedziało co mu wolno, a co nie.


3

Nauczmy dziecko odpowiedzialności. Na przykład, jeśli zbierało pieniądze na nowa grę, a wydało je na słodycze i teraz prosi o pieniądze nie dajemy mu ich. Jeśli wcześniej ustaliliście, że na nową grę dziecko uzbiera samo, to należy się tego trzymać. Nauczy to dziecko odpowiedzialności za swoje postępowanie, a przy okazji oszczędności.


4

Twoje zasady pokazują dziecku, że je kochasz i troszczysz się o niego. Przecież dbamy o tych, których kochamy, np.nie pozwalasz, żeby późno wracało do domu.


5

Bycie konsekwentnym na codzień nie jest wcale łatwe. Często jesteśmy zmęczeni, zestresowani, zajęci innymi sprawami i odpuszczamy dla ,,świętego spokoju". Niejednokrotnie dzieci dobrze wiedzą jak manipulować, aby mama złamała zasady. Jeśli czujemy, że ulegamy dobrze skorzystać z pomocy taty, gdyż tatusiowie z reguły są bardziej konsekwentni.


6

Chcąc ułatwić sobie bycie konsekwentnym często przypominaj dziecku o ustalonych zasadach np. jeśli dziecko wychodzi ma mieć włączoną komórkę, wraca o określonej porze, zawsze jeździ na rowerze w kasku itp.Prawdopodobnie dziecko z początku będzie się buntowało, ale z czasem przyjmie zasady do wiadomości i będzie się do nich stosowało.


7

Jeśli dziecko buntuje się, wyjaśnij mu dlaczego wprowadzasz takie zasady, że to dla jego dobra i bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie się stosowało należy być stanowczym. Być może jeśli dziecko zobaczy Twoją nieugiętość podporządkuje się. Niestety bywa, że dzieci nie chcą nas słuchać, wtedy należy ukarać dziecko. Nie mówię tu oczywiście o żadnej karze cielesnej! Karą może być np. zakaz korzystania z komputera. Pamiętajmy, że kara powinna być adekwatna do przewinienia.


8
http://www.freedigitalphotos.net/images/Children_g112-Little_Girl_In_Gray_Dress_p66589.html http://www.freedigitalphotos.net/images/Children_g112-Little_Girl_In_Gray_Dress_p66589.html

Chcąc być konsekwentnym musimy uzbroić się w cierpliwość. Bądźmy przygotowani na przeróżne próby złamania Twojej stanowczości- od próśb, przez płacz, skargi, złość. Jeśli to przetrwamy nasza konsekwencja zostanie wynagrodzona i w końcu to, co chcemy wpoić dziecku, stanie się jego nawykiem.


9

Jeśli jesteśmy konsekwentni w ustalaniu i trzymaniu się zasad to bądźmy tacy sami, jeśli chodzi o nasze obietnice wobec dzieci. Pokażmy dziecku, że jesteśmy stanowczy również w przyjemnych rzeczach, więc jeśli obiecaliśmy spacer czy wyjście do kina to wywiązujemy się z obietnicy. Jeśli tego nie robimy możemy stracić u dziecka autorytet i zaufanie.


10

Pamiętaj, że oboje rodzice musza stanowic jeden głos.Nie możemy dopuścić do tego, by jedno z rodziców zabraniało, a drugie nie. Wprowadza to chaos i zamieszanie-dziecko nie wie co mu wolno, a czego nie.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamietajmy, że nasze dziecko rośnie, więc nasze zasady bedą musiały się zmieniać. Jeśli mamy więcej dzieci w różnym wieku nie wszystkie zasady muszą byc takie same dla wszystkich dzieci.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. agnieszka smoła agnieszka smoła

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.03.2013

Komentarze

fajna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-04-13 16:45:27

kiedy będę mieć własne dziecko na pewno się do nich dostosuję :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 21:14:07

bardzo cenne wskazówki

Ostatnio zmieniony: 2013-03-08 19:21:22