Stelaże podtynkowe do zadań specjalnych - stelaże niskie i do skosów

Łazienka pod skosami to nie tylko wyzwanie dla projektanta wnętrz, ale także ekipy hydraulicznej oraz producentów urządzeń łazienkowych. Nietypowe wnętrze łazienki pod skosami wymaga specjalnych, dedykowanych specyficznym warunkom rozwiązań. Mimo że aranżacja pomieszczeń na poddaszu może być trudna, wnętrza pod skosami mają swój niepowtarzalny urok, a dzięki kilku pomysłowym trikom, mogą stać się przestrzenią komfortową i ergonomiczną.

1

Przemyślana koncepcja

Przemyślana koncepcja

Aranżację łazienki poddaszowej należy dobrze przemyśleć już na etapie projektowania. Dotyczy to nie tylko instalacji, ale także konkretnych modeli urządzeń – muszli WC, wanny, umywalki – oraz elementów wykończeniowych. Każde urządzenie musi być zainstalowane na odpowiedniej wysokości. Konkretne ustawienie jest podyktowane przede wszystkim wygodą oraz bezpieczeństwem – nie chcemy przecież uderzać głową o skosy podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych czy pielęgnacyjnych. Najistotniejsze jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do poruszania się, która zagwarantuje pełną swobodę ruchu oraz bezpieczny dostęp do każdego z urządzeń łazienkowych. Podczas aranżowania łazienki na poddaszu warto zastosować specjalne, dedykowane produkty, zaprojektowane z myślą o pomieszczeniach ze skosami. Dzięki nim maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń.


2

Skosy a wybór stelaża podtynkowego

Skosy a wybór stelaża podtynkowego

Jedno z urządzeń, którego umiejscowienie jest szczególnie istotne, to muszla WC. W łazience na poddaszu doskonale sprawdzają się podwieszane miski toaletowe montowane na specjalnie do tego celu zaprojektowanych stelażach. Najczęściej toaletę umiejscawia się właśnie pod skosem. Zapewnia to oszczędność miejsca i praktyczne wykorzystanie przestrzeni, ale jednocześnie wiąże z koniecznością zastosowania stelaża podtynkowego o odpowiednio dostosowanych wymiarach. Typowe stelaże podtynkowe mają wysokość ok. 90-110 cm. To modele przeznaczone do standardowych łazienek, gdzie nie ma ograniczenia związanego z wysokością ścianki za toaletą. Jeżeli chcemy zainstalować muszlę WC pod skosem, należy wybrać stelaż o niższej wysokości. Na szczęście w ofercie najlepszych producentów znajdziemy bez trudu rozwiązania dostosowane do wymagających wnętrz na poddaszu. Przykładowa, marka Geberit proponuje stelaże o wysokości: 82, 86, 98, 108, 112 i 114 cm. Najniższy stelaż sprawdzi się właśnie przy ścianie pod skosem albo pod oknem.


3

Ile miejsca na muszlę WC?

Ile miejsca na muszlę WC?

Stelaże podtynkowe stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Jeśli nie chcemy montować toalety przy ścianie, możemy zdecydować się na podwieszaną miskę WC zainstalowaną np. przy specjalnie stworzonej ściance przegradzającej pomieszczenie. W tym celu stosuje się stelaże o wzmocnionej konstrukcji, które można zabudować standardowymi płytami k-g i wykończyć w dowolnym stylu. Na stelaż podtynkowy trzeba zarezerwować miejsce o długości ok. 35-50 cm i szerokości 10-25 cm. Wymiary misek podwieszanych to zazwyczaj ok. 40-45 długości, po obu stronach miski należy zostawić wolną przestrzeń – ok. 20 cm. Stelaż podtynkowy stanowi świetną opcję, która pozwala na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, w tym miejsc trudno dostępnych, nietypowych wnęk itd. Dzięki stelażowi ukryjemy instalacje wodno-kanalizacyjne, wydzielimy w łazience poszczególne strefy (np. strefę sanitarną, kąpielową, higieniczną), a także bez problemu zainstalujemy bidet oraz miskę ustępową.


źródła zdjęć: Materiały partnera

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.07.2018

Komentarze