Sposoby zastosowania piany montażowej

Piana montażowa, inaczej nazywana poliuretanową, to tworzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić plac budowy i stanowisko montażowe. Jest tak ze względu na właściwości mechaniczne i fizyczne tego materiału, a także łatwość aplikowania. Jakie są właściwości piany montażowej? Jakie są najważniejsze obszary zastosowania tego materiału? Czym różnią się piany jedno- od dwuskładnikowych?

1

Właściwości piany montażowej

Właściwości piany montażowej

Po odkryciu poliuretanu, na rynku pojawiły się wytwarzane z tego materiału pianki. Na początku były w wersji twardej, z czasem stały się elastyczne, aż w końcu wprowadzono wersję półsztywną, w aerozolu. Obecnie, najpopularniejsze są pianki poliuretanowe PUR oraz ich zmodyfikowana wersja – pianki poliizocyjanurowe PIR. Oba rodzaje pianek są lekkie i odporne na czynniki chemiczne i biologiczne. Są również w stanie przenosić duże obciążenia mechaniczne. Jednak nie są pozbawione wad, do których należy zaliczyć małą izolacyjność akustyczną i słabą odporność na promieniowanie UV. Pianki PIR i PUR wykazują dobre właściwości termiczne, w zakresie temperatur: dla pianki PUR – od -200°C do 135°C, natomiast dla pianki PIR – od –200°C do 200°C.


2

Zastosowanie pianki montażowej – przede wszystkim w budownictwie

Piana montażowa jest powszechnie wykorzystywana przy pracach budowlanych. Wynika to – przede wszystkim – z jej doskonałych właściwości termoizolacyjnych oraz różnych metod aplikacji. Najczęściej stosuje się ją przy różnego rodzaju montażach i uszczelnieniach. Do jakich prac się jej używa?

  • Montaż i uszczelnianie ościeżnic (okiennych i drzwiowych), bram garażowych i rolet

  • Wypełnianie pęknięć i szczelin w połączeniach między elementami przegród budowlanych

  • Wypełnianie prześwitów i bruzd dla rur i przewodów instalacyjnych w ścianach, stropach i dachach

  • Wypełnianie szczelin wokół kominów i okien dachowych

  • Wypełnianie szczelin powstałych przy osadzaniu progów, schodów i innych elementów wykończeniowych

  • Izolacja cieplna dachów i stropodachów

  • Wygłuszanie i uszczelnianie elementów drewnianych w konstrukcjach szkieletowych


3

Jedno- i dwuskładnikowa – jaką piankę montażową wybrać?

W podstawowym podziale pianek montażowych, można wyróżnić jedno- i dwuskładnikowe: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Piany-PUR/3111301018.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/. Pierwsze z nich są niskoprężne i mają mniejsze komórki. To powoduje, że zyskują większą liczbę punktów styku z powierzchnią, a co za tym idzie, mają lepszą przyczepność. Dodatkowo, dzięki temu, że ich komórki są mniejsze, są bardziej elastyczne. W konsekwencji, ich wytrzymałość mechaniczna jest wyższa. Pianki dwuskładnikowe mają strukturę zamkniętych kapsuł. To doskonałe izolatory i wypełniacze. Proces ich utwardzania zachodzi po wymieszaniu składników, które ulegają reakcji chemicznej. Do procesu nie jest potrzebna wilgoć z powietrza. Inaczej jest w przypadku pianek jednokomponentowych, którym wilgoć z powietrza jest niezbędna do stwardnienia. Stosując tego rodzaju produkt, należy pamiętać o tym, że minimalna wilgotność powietrza, niezbędna do utwardzenia, powinna wynosić 30%, z kolei optymalna – 60%.Artykuł sponsorowany


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: Partnera

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.03.2019

Komentarze