Jaki impregnat do drewna na zewnątrz? Wybierz trwałe rozwiązanie

Meble ogrodowe, ogrodzenie, altana czy weranda – wszystkie drewniane elementy na zewnątrz wymagają ochrony. Jak możesz o nie zadbać, by posłużyły Ci przez długie lata? Wystarczy dobry impregnat! Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać, by – bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne – było ono zadbane i zabezpieczone.

1

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego drewniane elementy na zewnątrz wymagają ochrony,

  • w jaki sposób i jakim preparatem zaimpregnować drewniane podłoże,

  • jakie produkty pomogą Ci w dekoracji zaimpregnowanego drewna.Drewno to szlachetny i naturalny surowiec, z którego często wytwarzane są stylowe meble w naszych ogrodach, tarasy czy płotki. Niestety, czas i warunki atmosferyczne działają na jego niekorzyść – pod ich wpływem drewno gnije lub zmienia kolor. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona drewna na zewnątrz? Jak przygotować podłoże do prac i jaki impregnat do drewna **wybrać? Na te pytania odpowiadają eksperci marki **Vidaron.


2

Ochrona drewna na zewnątrz – wybór czy konieczność?

Nawet najtrwalsze gatunki drewna wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych z czasem ulegają niszczeniu. Promieniowanie UV narusza strukturę ligniny, która spaja komórki drewna, w związku z czym zmniejsza się stabilność surowca, a jego powierzchnia jaśnieje. Z kolei pod wpływem wilgoci drewno pęcznieje i kurczy się, co zwiększa ryzyko gnicia lub powstawania grzybów, a nawet prowadzi do pękania drewnianych elementów. Podobny skutek przynoszą fale upałów lub nagłe zmiany temperatur.Drewniane elementy ogrodowe, takie jak altany, płoty czy tarasy, są stale narażone na trudne warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważna jest ochrona drewna przed deszczem, śniegiem, mrozem czy słońcem. Dodatkowym zagrożeniem dla drewnianych elementów na zewnątrz są również czynniki biologiczne, takie jak grzyby, bakterie i owady. Istnieje jednak na to prosty sposób – wystarczy właściwie zaimpregnować drewno!


3

Jak przygotować podłoże i jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać?

Impregnacja drewna polega na nasyceniu go przeznaczonym do tego preparatem w celu ochrony przed czynnikami fizycznymi, atmosferycznymi i biologicznymi. W domowych warunkach przeprowadza się tzw. impregnację powierzchniową. Polega ona na naniesieniu środka impregnującego na powierzchnię drewna za pomocą pędzla. Aby jednak produkt właściwie się wchłonął, najpierw należy odpowiedniego przygotować podłoże. Jak to zrobić?Jeśli impregnujesz surowe drewno, przeszlifuj je papierem ściernym w celu usunięcia nierówności, a następnie dokładnie oczyść je z kurzu i poczekaj, aż wyschnie. W dalszej kolejności zaaplikuj odpowiedni impregnat. Jego wybór zależy od gatunku drewna i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Do zabezpieczenia surowego drewna wykorzystaj Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący, który zapewni mu pełną ochronę biologiczną (m.in. przed owadami). Jest to także odpowiednia baza pod emalie, lakiery oraz impregnaty ochronno-dekoracyjne.W przypadku malowanych powierzchni najpierw przeszlifuj drewno wzdłuż słojów. Potem dokładnie usuń starą powłokę farby i lakieru. Wówczas impregnat może wniknąć głęboko w pory drewna – dzięki temu stworzy on skuteczną ochronę przed czynnikami biologicznymi i zabezpiecza deski przed nadmierną absorbcją wilgoci. Do impregnacji mebli, balustrad i płotów możesz wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron.


4

Dekoracja zaimpregnowanego drewna – jaki produkt zabezpieczy drewno w ogrodzie?

Preparaty do impregnacji drewna wnikają w głąb surowca, dzięki czemu zapewniają skuteczną ochronę, jednak efekt dekoracyjny większości z nich polega na podkreśleniu struktury słojów i zmianie koloru. I choć dla wielu osób świeżo zaimpregnowane elementy mają niepowtarzalny urok, możesz poddać je dodatkowemu zabiegowi dekoracyjnemu, jakim jest lakierowanie drewna. W jaki sposób je przeprowadzić?Pomoże Ci w tym Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron, która stworzy na powierzchni mebli trwałą i elastyczną powłokę lakierniczą. Dzięki bogatej palecie 14 kolorów łatwo podkreślisz barwę drewnianych elementów przed domem. Produkt zaaplikuj równomiernie pędzlem na powierzchni zaimpregnowanego i suchego drewna. Drugą warstwę produktu nanieś po około 12 godzinach.Lakierobejca to skuteczna ochrona drewna przed deszczem, mrozem, promieniowaniem UV i zarysowaniami, jednak – co istotne – nie zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem grzybów czy pleśni, jeśli wcześniej nie zastosujesz impregnatu. Z tego powodu jest niewystarczająca do ochrony drewna w ogrodzie, ale dobrze nadaje się do jego wykończenia.Planujesz zabezpieczenie drewnianych elementów w swoim ogrodzie? Sprawdź szeroką ofertę preparatów do impregnacji drewna Vidaron!


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: Artykuł sponsorowany. Materiały partnera.

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.06.2019

Komentarze