Jaki ekspres do kawy wybrać do domu?

Nie bez powodu zapach kawy figuruje wśród tych, z którymi mamy najlepsze skojarzenia. Łyk cudownego naparu pobudza i poprawia humor, a każdego roku wypija się na całym świecie ponad 500 miliardów filiżanek! Sam rynek kawy w Polsce wart jest 5,3 mld złotych, co oznacza, że ten wspaniały napój uwielbia również nasz naród. W końcu nie ma nic lepszego od dnia rozpoczętego z filiżanką aromatycznej kawy. Tylko w jakim ekspresie ją zrobić?

1

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy

Jest to najtańszy i najmniej skomplikowany ekspres do kawy, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Jakie ma cechy wady i zalety? Ekspres do kawy przelewowy nie stworzy latte czy innej mlecznej mieszanki, lecz miłośnicy małej czarnej będą bardzo zadowoleni z tego, co potrafi wyczarować to małe urządzenie. Istnieją również ekspresy kombinowane, które łączą zalety sprzętu przelewowego i ciśnieniowego, a wtedy z niczego nie trzeba rezygnować. Jak jednak właściwie działa klasyczny model przelewowy, skoro jest aż tak prosty w użytkowaniu? Woda gotuje się w pojemniku z grzałką, a następnie jest przelewana przez filtr z kawą. Uzyskany napar ląduje w dzbanku et voilà! Po kilku chwilach możesz cieszyć się aromatycznym napojem pobudzającym.Dla kogo ekspres przelewowy będzie idealny? Z pewnością ucieszą się osoby, które potrzebują prostych rozwiązań w swoim domu. To urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca i właściwie nie trzeba wykonywać wielu kroków, aby otrzymać dobrą kawę. Oczywiście miłośnicy napojów mlecznych powinni zaopatrzyć się w spieniacz do mleka, ponieważ ekspres przelewowy do kawy nie robi bardziej skomplikowanych receptur. Mała czarna za to potrafi dać prawdziwego kopa energetycznego na cały dzień, a jak inaczej sprawdzić, czy kawa jest dobra, jeśli nie dzięki dużej americano? Zobacz np. ekspresy przelewowe De'Longhi i sam przekonaj się, jakie inne udogodnienia może mieć to małe urządzenie.


2

Ekspres kapsułkowy

Kiedy w Polsce zaczęły być popularne ekspresy kapsułkowe, wszyscy oszaleli na ich punkcie. Małe, kolorowe i śliczne urządzenia zaczęły coraz chętniej wkraczać do naszych kuchni, czyniąc z nich prawdziwy raj dla kawoszy. Największą zaletą ekspresu kapsułkowego jest jego dziecinnie łatwa obsługa przy ogromnym wachlarzu napojów, jakie w nim zrobimy. Tak jak przelewowy ekspres do kawy, ten wymaga naprawdę minimum zaangażowania, by mieć w filiżance ulubioną mieszankę. W urządzeniu przygotujesz jednak nie tylko małą czarną, ale większość kaw mlecznych. Przy wyborze tej opcji warto pamiętać, aby dokładnie sprawdzać, jaka mieszanka kaw została wykorzystana w kapsułce.Ekspres na kapsułki jest wprost idealny dla ludzi bardzo zabieganych, którzy lubią minimalistyczne rozwiązania, ale chcą mieć większy wybór. Gdzie jest haczyk? Z pewnością znajdą się osoby, dla których utrapieniem jest ciągłe kupowanie kapsułek, pasujących akurat do ich ekspresu. Jeśli jednak nie wypijasz hektolitrów kawy, na pewno będziesz bardzo zadowolony z tego wyboru. Najbardziej usatysfakcjonowani staną się z pewnością ci, dla których bardzo ważny jest design. Jak już wspomnieliśmy, tego typu ekspresy są niewielkich rozmiarów i występują w różnych opcjach kolorystycznych. Żaden fan aranżacji wnętrz nie przejdzie więc obojętnie wobec takiego cudeńka.


3

Ekspres automatyczny

To urządzenie przygotowuje kawę, podgrzewając wodę, która następnie za pomocą pompy ciśnieniowej jest przepuszczana przez sito. Na nim z kolei znajduje się aromatyczna i dobrze zmielona kawa. W automatycznym ekspresie przygotować można różne warianty kawy, co z pewnością jest bardzo atrakcyjną opcją dla miłośników napojów mlecznych. Obsługa tego sprzętu także nie jest zbyt skomplikowana, jednak tutaj trzeba już kontrolować ustawienia ilości wody i kawy. Należy też regularnie czyścić i konserwować urządzenie, a nieco pomóc w codziennym utrzymywaniu czystości może funkcja samooczyszczania.Z ekspresu automatycznego zadowoleni będą ci, którzy cenią sobie wybór i krótki czas oczekiwania na kawę. Najbardziej nowoczesne automatyczne ekspresy do kawy potrafią zapamiętywać preferencje użytkownika za pomocą urządzeń mobilnych i technologii bluetooth. Czym różnią się od innych ekspresów? W przeciwieństwie do kapsułkowych tutaj jednak należy samodzielnie spienić mleko, co będzie dużym plusem dla wegan i osób z alergią na mleko.


4

Ekspres kolbowy

Żaden prawdziwy kawosz nie przejdzie obojętnie obok ekspresu kolbowego. Tego typu urządzenie parzy kawę, przepuszczając wodę przez kolbę, w której znajdują się zmielone przez nas ziarna. Ekspresy automatyczne mają zwykle wbudowany już młynek, tutaj jednak trzeba samemu poradzić sobie z tą drobną niedogodnością. Z drugiej strony właśnie cała zabawa tkwi w samodzielnym parzeniu kawy jak z prawdziwej włoskiej kawiarni. Kluczem w dobrze przygotowanej kawie z ekspresu kolbowego jest odpowiednie zmielenie ziaren, świetnej jakości kawa oraz ciśnienie wody co najmniej 9 bar. Wtedy dopiero powstaje magia.Ekspres kolbowy najlepszy będzie dla pasjonatów kawy i całego ceremoniału parzenia. Z pewnością jego zalety docenią fani zapachu świeżo zmielonych ziaren i osoby, które chcą mieć kontrolę nad całym procesem przygotowywania napoju. Jest to najbardziej profesjonalny ekspres ze wszystkich, dlatego nie nadaje się dla każdego.


5

Jakie pytania zadać sobie przed wybraniem rodzaju ekspresu?

  • Częściej piję małą czarną czy mleczne kawy?

  • Ile czasu chce przeznaczyć na codzienne parzenie?

  • Ile mam miejsca w kuchni na ekspres?

  • Bardziej cenię sobie prostotę czy ceremoniał?

  • Wolę ekspres z młynkiem czy bez niego?


źródła zdjęć: Materiały partnera

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.07.2017

Komentarze