Jak usunąć plamy z pleśni?

Plamy z pleśni to jedne z trudniejszych do usunięcia plam. Plamy z pleśni to najczęściej pleśniowe kropki na powierzchni tkaniny, które powstają gdy tkanina jest wilgotna lub mokra i pozostawiona przez dłuższy czas bez osuszania. Czynności związane z usuwaniem plam z pleśni czasami trzeba powtarzać nawet kilkakrotnie, aby je skutecznie usunąć. Z tej porady dowiesz się jakie są możliwości usuwania plam z pleśni.

1
źródło: www.flickr.com, autor: From Fabio Turel źródło: www.flickr.com, autor: From Fabio Turel

Jeśli plamy nie są zbyt stare można zastosować długotrwałe namaczanie tkaniny w zsiadłym mleku, serwatce lub maślance. Następnie należy zgodnie z zaleceniami na metce normalnie wyprać tkaninę. W razie potrzeby czynności te powtórzyć. Jest to chyba najbezpieczniejsza metoda usuwania plam z pleśni.


2

Plamy z pleśni można próbować usuwać z tkaniny przy pomocy wody utlenionej (do kupienia w każdej aptece) lub octu. Następnie tkaninę należy normalnie wyprać.


3

Można także próbować usunąć plamy z pleśni przy pomocy wody z dodatkiem amoniaku. Jeżeli plamy z pleśni mają charakter miejscowy to można użyć soku z cytryny, który należy wcierać w zaplamione miejsce. Następnie należy normalnie wyprać tkaninę.


4

Jeśli plamy będą uporczywe należy nawet kilkakrotnie powtarzać powyższe czynności do skutku aż plamy ustąpią. Póki plama z pleśni nie zejdzie całkowicie nie wolno w żadnym razie prasować tkaniny. Jeśli zaprasujesz plamę z pleśni może być ona wtedy nie do usunięcia.


5

Szczególnie przy używaniu wody utlenionej i octu warto sprawdzić czy dana tkanina nie odbarwia się. W tym celu warto wykonać próbę w miejscu na tkaninie, które nie jest zbyt widoczne.


6

Podobne porady:
http://www.zaradni.pl/porada/7105,jak_usunac_plamy_z_kawy_i_herbaty
http://www.zaradni.pl/porada/7085,jak_usunac_plamy_po_czekoladzie
http://www.zaradni.pl/porada/7083,jak_usunac_plamy_z_dlugopisu


Przeczytaj teraz:

  1. Norbert Gajecki Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2011

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:43:30

Wypróbuję, bo myślałam, że ubrania nie da się uratować:)

Ostatnio zmieniony: 2012-01-03 11:24:25