Jak urządzić kącik biurowy?

Stworzenie miejsca na komputer to jeden ze strategicznych planów, które muszą znaleźć się w projekcie. Każdy, kto pracuje zawodowo przy komputerze wie, że pewne rzeczy nie da się zrobić w pracy i w związku z tym przynosi się ją do domu. Dlatego bardzo ważne jest wydzielenie miejsca, czy nawet pomieszczenia, gdzie będzie można swobodnie pracować i nie przeszkadzać innym domownikom.

1
źródło: http://www.flickr.com/photos/houdini_cs/2952281650/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/houdini_cs/2952281650/sizes/m/in/photostream/

Jeżeli decydujemy o zlokalizowaniu komputera w pokoju dziennym to trzeba pamiętać, by nie stwarzało to problemów z komunikacją z innymi domownikami. Nie może też przypominać biura, bo w takim pokoju ma panować spokój i harmonia. Nie może drastycznie odstawać od reszty mebli i zaproponowanych rozwiązań funkcjonalnych. Jednym słowem musi być dobrze ukryty albo wkomponowany w charakter pokoju.


2

Nie zastawiamy się setkami segregatorów oraz papierami biurowymi. Komputer ma służyć do wyjątkowych sytuacji w pracy i edukacji dzieci oraz trochę do rozrywki. Najlepiej ograniczyć się do zrobienia stanowiska komputerowego, gdzie ilość papierów biurowych zostaje ograniczona do minimum. Jeżeli ma to być w pokoju dziennym to powinno zostać tak postawione, by światło dzienne wpadało na to stanowisko. Nie trzeba przez cały dzień korzystać z światła sztucznego. Miejsce powinno być zrobione tam, gdzie najmniej jest zawsze ludzi i nie na linii poruszania się, ponieważ domownicy nie dadzą spokoju. Trzeba będzie odsunąć się krzesłem, bo za wąsko, aby móc przejść. To zaoszczędzi nerwów i pozwoli się skupić na właściwej pracy.


3

Dobrym sposobem jest stanowisko w szafie, czyli z wyciąganym blatem na czas pracy biurowej lub korzystania z komputera. Taką szafę później zamyka się i od razu nie ma śladu po pracy na komputerze. Szafa jest dopasowana do stylu, w jakim znajduje się pokój dzienny.


4

Można też zrobić stanowisko na kółkach, co pozwoli na przemieszczanie się po pokoju w dowolnych miejscach. Na czas odwiedzin gości dyskretnie wyjeżdża ono do innego pomieszczenia. Dobrym sposobem zagospodarowania miejsca na komputer jest wnęka, w której można swobodnie zrobić stanowisko, na którym, gdy nie pracuje się, wnęka jest zamykana. Na zewnątrz wygląda jak szafa. Innym rozwiązaniem jest zrobienie na stałe stanowiska biurowego poprzez wydzielenie określonej powierzchni z pokoju i oddzielnie go od tej części. To pozwala na spokojną pracę, nawet gdy wszyscy domownicy są obecni w domu.


5

Najlepszą propozycją jest oddzielne pomieszczenie, gdzie można stworzyć prawdziwe biuro z regałami i półkami wszystkimi akcesoriami biurowymi. Z drugiej strony zachodzi duże prawdopodobieństwo, że większość czasu będziemy przesiadywać w tej części pomieszczenia. To powoduje wprowadzenie do domowego ogniska ogromnego zamieszania.


6

Może lepiej w pracy zrobić jak najwięcej, by nie brać jej do domu? Dom to azyl od pracy i może niech te granice będą zachowane, ale wyboru i tak dokonujemy indywidualnie.


  1. Ewa  Wilczek Ewa Wilczek

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.10.2010

Komentarze

Czy ja wiem? O ile jest na to odpowiednie miejsce w domu, to czemu nie. Otoczenie wpływa na jakość i wydajność naszej pracy. Pamiętając, że mimo, że w domu, to jednak w miejscu pracy łatwiej jest się skupić na zadaniu. Niestety czasem nie da się ominąć obowiązków z miejsca zarobkowania...Bardzo dobra porada.

Ostatnio zmieniony: 2013-05-02 17:03:48

Nie jestem zwolenniczką takich rozwiązań, bo kącik biurowy zabiera prywatność i ten azyl, dlatego to ostateczność takie urządzenie miejsca do pracy.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 10:35:35

ciekawy pomysł, prosty i praktyczny

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 06:09:07

Miejsce do pracy powinno być stworzone, ale nie należy tego nadużywać, chyba, że wymaga tego charakter pracy.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 20:34:18

świetnie

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 14:27:33