Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu?

W dzisiejszych czasach coraz częściej porusza się temat ekologicznego stylu życia. I choć od dawna wiadomo, że powinniśmy żyć w zgodzie z naturą, to nie ulega wątpliwości, że ekologia szeroko pojęta, przeżywa dziś swój rozkwit. Bo bycie ekologicznym oznacza bycie "trendy". No dobrze - powiesz pewnie: "Chcę być ekologiczny, chcę zmieniać świat na lepsze! Ale jak?" Tego właśnie dowiesz się z serii porad dotyczących ekologicznego stylu życia. Zmiany najlepiej rozpocząć od siebie i środowiska, w którym żyjemy. Jedną z takich zmian powinna być umiejętność racjonalnego używania wody. Z tej porady dowiesz się, jak prostymi sposobami możesz korzystać z wody w domu w sposób ekologiczny.

1

Zamiast brać długą kąpiel w wannie (często dolewając wodę, by nie była za zimna), weź krótki prysznic - najlepiej zmieniając temperaturę strumieni wody. Prysznic jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale i bardziej higieniczny, a ponadto pomaga w hartowaniu naszego ciała i poprawia krążenie krwi.


2

Myjesz zęby, a woda leje się non-stop z kranu? Przestań! Myjąc zęby dwa razy dziennie po dwie minuty przy odkręconym kranie zużywasz rocznie około 10000l wody. A jeśli nalejesz wody do kubka? - Tylko około 200l. Zakładając, że mamy do czynienia z czteroosobową rodziną, możemy zaoszczędzić nawet 40000l rocznie!


3

Masz w domu dużo kwiatów doniczkowych? Do ich podlewania - zamiast wody z kranu, używaj wody, w której wcześniej gotowałaś(-eś) warzywa lub jajka. W ten sposób nie tylko oszczędzisz wodę, ale też dostarczysz swoim roślinom niezbędnych mikroelementów.


4

Skontroluj stan instalacji wodociągowej w swoim mieszkaniu. Jak to zrobić? Nie musisz od razu wzywać fachowców. Wystarczy, jeśli kładąc się spać, zapiszesz stan licznika i to samo zrobisz zaraz po przebudzeniu rano. Jeśli zauważysz różnice, to najprawdopodobniej masz gdzieś przeciek lub nieszczelne zawory - znajdź przyczynę i jak najszybciej się jej pozbądź.


5

Zamontuj na kranach perlatory, czyli specjalne końcówki, które poprzez znaczne napowietrzanie wody, zwiększają optycznie jej strumień. Podobnie działają specjalne słuchawki prysznicowe, które niewiele kosztują (ok. 30zł), a pozwalają zaoszczędzić od 15% do nawet 50% zużywanej wody.


6

Jeśli jeszcze nie masz w domu wodomierza - koniecznie go zamontuj! Będziesz mieć większą kontrolę nad ilością zużywanej w Twoim mieszkaniu wody, a także zwiększysz swoją świadomość ekologiczną


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.03.2013

Komentarze

Nie od razu Rzym zbudowali... Podstawą jest wiedza i świadomość, jak można zmieniać nasze postępowanie..
Kiedy wiemy, od czego zacząć, wystarczy stosować się do zasad w miarę naszych możliwości - nie od razu do wszystkich, ale stopniowo wprowadzać po kolei wszystkie w życie, a z czasem wejdą nam w nawyk..

Ostatnio zmieniony: 2013-04-22 19:46:57

Porada na czasie. Tylko, żeby wszyscy domownicy chcieli się do tych zasad stosować.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-20 13:54:00