Jak czyścić mosiądz domowymi sposobami?

Przedmioty z mosiądzu są piękną ozdobą. Jednak szybko pokrywają się patyną i nie są już tak błyszczące i piękne. Środki czyszczące są stosunkowo drogie. Istnieją jednak skuteczne domowe sposoby czyszczenia mosiądzowych przedmiotów.

1
Dzbanek przed czyszczeniem. Dzbanek przed czyszczeniem.

Skutecznym i zarazem najtańszym sposobem czyszczenia mosiądzu stanowi ocet spirytusowy. Wystarczy na kawałek watki lub szmatki nalać trochę octu i okrężnymi ruchami czyścić zabrudzony przedmiot. Dla lepszego efektu można do octu dodać kilka kropli soku z cytryny. Oczyszczony przedmiot należy umyć pod bieżącą wodą i wypolerować suchą szmatką.


2

Innym skutecznym sposobem jest czyszczenie za pomocą papki z ziemniaka. Należy go obrać, zmiksować i odcisnąć nadmiar wody. Uzyskaną papkę wymieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny. Papką należy całkowicie pokryć mosiądzowy przedmiot i pozostawić do wyschnięcia. Następnie zaschniętą skorupę należy usunąć, a przedmiot umyć ciepłą wodą lub spirytusem.


3

Kąpiel w sodzie oczyszczonej też daje niezłe efekty. Sodę należy rozpuścić w gorącej wodzie. Naczynie należy dokładnie wyłożyć folią i włożyć do niego przedmiot, a następnie zalać roztworem. Czas trwania kąpieli to około kilka minut, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie przedmiot należy dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Iwona Zaradni.pl Iwona Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.10.2010

Komentarze

Przynajmniej w tej poradzie dotyczącej czyszczenia jest sposób "nieinwazyjny" nie rysujący czyszczonych przedmiotów (jak np. w jednej z porad - czyszczenie pastą do zębów).

Ostatnio zmieniony: 2013-04-23 20:27:23

fajna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:35:52