Jak skutecznie planować dzień?

Jak skutecznie organizować swój czas? Zawsze powinniśmy zaczynać od stworzenia listy rzeczy do zrobienia. Jeśli nie wiesz, co masz zrobić, nigdy nie ruszysz z miejsca! Planujemy cały czas. Nawet, jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, korzystasz z tego narzędzia. Zapiski w kalendarzu, karteczki na lodówce, czy wreszcie listy zakupów to także formy planowania. Aby sam proces planowania przebiegał skutecznie, warto skorzystać z kilku dobrych rad. Dzięki nim będziemy działać szybciej i bardziej efektywnie.

  • kartka papieru, ołówek, elektroniczny kalendarz Google, organizer Leadertask
1

Wypisz listę zadań, które chcesz wykonać tego dnia
Zadania powinny być zapisane w formie: zrobić, napisać, kupić, przywieźć. Taka forma jest bardziej motywująca i od razu zachęca do działania.


2

Nadaj zadaniom priorytety
Zdecyduj, które zadania są najważniejsze i najbardziej pilne. Te powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności. Warto także ustalić hierarchię ich czasochłonności. Jeśli w pierwszej kolejności wykonamy ważne zadania, które zajmą mniej czasu, będziemy mieli poczucie, że wykonaliśmy dużo istotnej pracy.


3

Zostaw sobie margines na zadań "na jutro"
Jeśli część mniej ważnych rzeczy do zrobienia, umieścisz w kategorii: "na jutro", nie będziesz sfrustrowany tym, że znowu nie wykonałeś tego co zaplanowałeś na dany dzień. Zadania z tej kategorii zawsze wykonuj na końcu, zaraz po zadaniach pilnych i ważnych.


4

Korzystaj z narzędzi
Planowanie na papierze jest nieefektywne. Najlepiej używać w tym celu organizerów lub cyfrowych kalendarzy. Opis narzędzi planowania stworzono na leadertask.pl, tam także dodano listę dostępnych kalendarzy i darmowych aplikacji, takich jak np. kalendarz google.
Problem papierowych zapisek tkwi w czasochłonności. Samo zapisanie zadań nie wystarczy. Konieczna jest możliwość edycji, szybkiego odznaczania zadań wykonanych i łatwego przenoszenia zadań niewykonanych na kolejny dzień.


5

Kontroluj swoją skuteczność
Pamiętaj o regularnym mierzeniu swojej efektywności. Warto tworzyć tygodniowe bilanse. Narzędzia takie jak Organizer Leadertask są łatwe w obsłudze i umożliwiają szybką kontrolę skuteczności planowania. Dzięki funkcji raportów możemy za pomocą jednego kliknięcia stworzyć, np tygodniowy raport zadań wykonanych, zaległych, etc. Taka zwrotna informacja jest niezwykle cenna, ponieważ pozwala zidentyfikować błędy, które prowadzą do niskiej skuteczności i ciągłego gromadzenia się zaległych zadań.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Warto korzystać z możliwości instalacji wersji testowych produktów. Leadertask oferuje darmową i pełnoprawną wersję organizera, aż przez 45 dni!


Przeczytaj teraz:

  1. Autor Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.05.2011

Komentarze

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 21:01:26

Bardzo pożyteczne wskazówki, na pewno pomogą zorganizować efektywnie dzień. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-12 21:23:27