Jak korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest jak nóż. Może być bardzo przydatnym narzędziem jak się potrafimy nią obsługiwać, ale może również zrujnować nasz budżet domowy.

  • karta kredytowa, zdolność kredytowa
1

Pamiętaj by zawsze spłacać kartę w terminie w całości! Dzięki temu nie zapłacisz odsetek, czyli będziesz mieć do około 55 dni darmowego kredytu od banku (zależy od karty).


2

Nigdy nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu. Nie dość że bank policzy Ci słoną prowizję to dodatkowo od razu bank będzie Ci naliczał odsetki od wypłaconej kwoty.


3

Wybieraj kartę pod względem swoich potrzeb i możliwości. Nawet jak bank oferuje Ci wysoki limit to zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz, gdyż może rodzić to niepotrzebną pokusę.


4

Pamiętaj by nie wydawać więcej niż możesz sobie pozwolić. Karta nie służy do zaciągania na niej kredytu, ale do wydawania pieniędzy banku zamiast Twoich, które i tak musiałbyś wydać.


5

Środki które masz przeznaczone na spłatę karty nie trzymaj na nieoprocentowanym ROR-rze, ale przelej na konto oszczędnościowe. Dzięki temu możesz zarobić od kliku do kilkunastu złotych ekstra, w zależności o oprocentowania konta i wielkości środków.


6

Staraj się wybierać kartę która oferuje zwrot części wydanej kwoty tzw. cashback. Staraj się wybrać kartę, która oferuje cashback dla wszystkich transakcji (a nie tylko dla określonych sklepów) oraz nie jest ofertą promocyjną, ograniczoną czasowo, tylko stałą.


7

Zorientuj się jakie są warunki zwolnienia z opłaty rocznej za kartę. Zawsze możesz poprosić o zwolnienie z opłaty jeżeli nie spełniłeś warunków a byłeś blisko wymaganej kwoty.


8

Karta kredytowa w danym banku nie jest na całe życie. Jeżeli inny bank ma lepszą ofertę to przenieś tam kartę i korzystaj z lepszych przywilejów.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
  1. Marek Budzyński Marek Budzyński

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.03.2011

Komentarze

Polecam również pomocne informacje dotyczące unikania opłat rocznych za kartę ;) http://www.zaradni.pl/biznes-i-finanse/jak-oszczedzac-na-oplatach-rocznych-za-karte-debetowa-lub-karte-kredytowa/1,2648
interseujące

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:23:25

Czasem się przydaje . Ja mam ale mało jej urzywam

Ostatnio zmieniony: 2011-10-27 13:33:52

Najlepiej w ogóle darować sobie kartę kredytową.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-29 10:29:18

Muszę doczytać jak to jest z tymi 55 dniami..... cykl rozliczeniowy karty to przecież 1 miesiąc? Jak do tego mają się te 55 dni??

Ostatnio zmieniony: 2011-09-08 23:30:42