Jak być asertywnym i odmówić pożyczenia pieniędzy?

Twoja koleżanka zarabiają dwa razy tyle co Ty i przychodzi systematycznie, co jakiś czas pożyczyć od Ciebie pieniądze, które oddaje po miesiącu albo i dwóch. Nie są to dla Ciebie małe pieniądze, ponieważ nie zarabiasz aż tyle, aby 300zł nie robiło Wam różnicy. I w tym miesiącu odwiedza Cię koleżanka, która chce pożyczyć pieniądze. Jak odmówić jej w sposób asertywny pieniędzy?

1

Asertywna odmowa zakłada użycie słowa „nie”. Należy pamiętać, aby odmawiać w sposób stanowczy, bez konieczności uzasadniania podjęcia takiej, a nie innej decyzji.

Oto kilka przykładów odmowy pożyczenia koleżance pieniędzy:
1. Nie, nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ w tym miesiącu wyjeżdżamy na wakacje. Przykro mi.
2. Nie, nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ sama nie mam. Wiesz jak to jest.
3. Nie, nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ sami mamy teraz bardzo wiele wydatków.
4. Nie, nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ w tym miesiącu zaplanowałam wydatki do ostatniej złotówki.
5. Nie, nie pożyczę Ci pieniędzy, ponieważ mam już zaplanowane wydatki na ten miesiąc.


2
Źródło: http://www.sxc.hu/photo/979596 Źródło: http://www.sxc.hu/photo/979596

Jeśli koleżanka prosi obiecując Ci, że to już ostatni raz, że zaraz je odda, jak tylko dostanie wypłatę lub że uratujesz jej tym życie zastosuj metodę słonia. Polega ona na nie wdawaniu się z koleżanką w żadne dyskusje tylko konsekwentnym, wolnym, wyraźnym i zrozumiałym powtarzaniu użytej za pierwszym razem formułki odmowy. Za każdym razem zdanie odmowne wymawiaj wolnej i wyraźniej.


3

Nie bój się odmówić koleżance. Kieruj się tym, że każda prawdziwa i trwała więź nie zostanie zniszczona przez to, że odmówisz pożyczenia pieniędzy. Tak może jednak się stać, jeśli nie była to prawdziwa dobra znajomość tylko bezwartościowa relacja oparta na pozyskiwaniu od Ciebie pomocy finansowej.

Pamiętaj, aby asertywne zachowanie ćwiczyć przed wystąpieniem takiej sytuacji, abyś była na to przygotowana jak się zachować, aby bronić swoich interesów ale z poszanowaniem dla koleżanki.
POWODZENIA!


Przeczytaj teraz:

  1. Dorotka Zaradni.pl Dorotka Zaradni.pl

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.07.2012

Komentarze

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 21:02:07

Asertywność pozwala być niezależnym i uczyć, jak podejmować decyzje. Nie zawsze wszystko musi być na "TAK". Umiejętne odmówienie i niezgodzenie się na coś, to właśnie asertywność, a nie kategoryczne "NIE".

Ostatnio zmieniony: 2012-09-09 12:06:51

Jak mówi stare polskie przysłowie: Dobry zwyczaj... bądź asertywny!

Ostatnio zmieniony: 2012-08-03 19:04:09