4 sposoby na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków

Nie ważne jak szczegółowo planujemy swój domowy budżet, w życiu każdego z nas może nadejść taki moment, kiedy jakaś nieprzewidziana sytuacja burzy cały nasz plan. Nagłe wydatki mogą istotnie wpłynąć na naszą płynność finansową. Awaria samochodu, niezbędny remont lub problemy zdrowotne mogą być bardzo kosztowne, jednak w kryzysowych momentach najważniejsze jest zachowanie spokoju i znalezienie sposobu, który pozwoli nam na uniknięcie nadmiernego zadłużenia i pozwoli rozwiązać nasz problem bez zbędnego stresu.

1

Oszczędności

Oszczędności

Najwygodniejszym sposobem na sfinansowanie niespodziewanych wydatków jest skorzystanie z posiadanych oszczędności. Oczywiście nie każdy jest w stanie regularnie oszczędzać, ponieważ często codziennie wydatki sprawiają, że żyjemy od wypłaty do wypłaty. Jednak w miarę możliwości dobrym pomysłem może być odkładanie przynajmniej małej kwoty każdego miesiąca i stworzenie sobie czegoś w rodzaju budżetu na czarną godzinę. Dzięki temu, kiedy wydarzy się jakikolwiek nagły wypadek, będziemy w stanie wykorzystać takie pieniądze i znacznie polepszyć nasze położenie. Posiadanie oszczędności może stać się świetnym zabezpieczeniem na przyszłość, które pozwoli na uniknięcie stresu i zbędnych problemów.


2

Kiedy jednak wymagana kwota jest zbyt duża i nie jesteśmy w stanie pokryć jej z własnej kieszeni, konieczne będzie zaciągnięcie pożyczki. Jednak przed skierowaniem się do banku warto popytać wśród najbliższych czy nie byliby w stanie udzielić nam finansowego wsparcia. Pożyczka od rodziny jest o tyle korzystna, że najczęściej pozwala na uniknięcie jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Mimo że przy tego rodzaju zobowiązaniach nie zawsze niezbędne jest zawieranie umowy, warto jednak zadbać o spisanie stosownego dokumentu, który będzie zawierał dokładne warunki spłaty oraz kwotę, jaka została pożyczona. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień i sprawi, że zwrot pieniędzy odbędzie się bez żadnych kłopotów.


3

Pożyczka

Jeśli jednak ani my, ani nasi bliscy nie posiadamy wystarczających środków, pozostaje nam skorzystanie z pomocy instytucji, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy. Może to być zarówno bank, jak i pożyczkodawca pozabankowy. Banki często są pierwszym wyborem osób, którym potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki, jednak decydując się na to rozwiązanie, należy mieć na uwadze, że wiąże się ono z dużą ilością formalności. Problemem jest również to, że niestabilna sytuacja finansowa praktycznie skreśla nas w oczach banku jako wiarygodnego kredytobiorcę. Wtedy jedynym dostępnym rozwiązaniem jest oferta pozabankowa, która charakteryzuje się zdecydowanie mniejszymi wymaganiami. Mnogość dostępnych możliwości pozwala na łatwe porównanie pożyczek dla bezrobotnych, zadłużonych czy też zwykłych chwilówek.


4

Dodatkowy dochód

Zarobienie dodatkowych pieniędzy może wydawać się najprostszym sposobem na opłacenie dodatkowych wydatków, jednak w rzeczywistości jest dużo bardziej skomplikowane. Szybkie znalezienie lepiej płatnej pracy nie jest łatwe, a nie zawsze mamy możliwość wzięcia nadgodzin, by zarobić więcej lub znalezienia dodatkowej pracy. Istnieją jednak również alternatywne sposoby na zdobycie dodatkowych pieniędzy, możliwe na przykład, że posiadamy w domu rzeczy, które nie są nam potrzebne, a ich sprzedaż pozwoli na pokrycie przynajmniej części należności.Zawsze warto najpierw zastanowić się, czy dany wydatek naprawdę jest w tym momencie niezbędny. Szukanie dodatkowych oszczędności też jest dobrym pomysłem, ale nawet kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć pożyczenia pieniędzy, należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się ze szczegółami każdej oferty, tak by wybrać tę najkorzystniejszą.


Przeczytaj teraz:

źródła zdjęć: Materiały partnera

  1. Wojtek Budnicki

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.01.2020

Komentarze